Warszawa, 17 grudnia 2010 r.
Regulamin nadawania Certyfikatu
„UCZCIWA FIRMA”
Postanowienia ogólne
§ 1
Użyte w regulaminie wyrażenia oznaczają:
1. Certyfikat UCZCIWA FIRMA nadawany przez firmę Peers Group, zwany dalej Certyfikatem - dokument potwierdzający uczciwość, profesjonalizm oraz wysoki poziom jakości usług i produktów firmy.
2. Wnioskodawca - podmiot, który ubiega się o nadanie Certyfikatu lub ubiegający się o jego przedłużenie.
3. Organizator - firma Peers Group z siedzibą w Warszawie przygotowująca i przeprowadzająca certyfikację.
4. Komisja - skrócona nazwa Komisji Certyfikacyjnej powołanej przez Organizatora, do prowadzenia certyfikacji.
5. Warunki certyfikacji - warunki określone w Regulaminie.
6. Audyt - ocena stopnia dostosowania firmy do warunków certyfikacji.
7. Zespół Certyfikujący – wewnętrzny zespół powoływany przez Organizatora, do przeprowadzenia oceny warunków certyfikacji.
§ 2
Regulamin określa cele, zasady przyznawania, przedłużania i anulowania Certyfikatu.
§ 3
Przeprowadzenie certyfikacji ma na celu:
1. Motywowanie właścicieli firm i ich pracowników do większej dbałości o jakość produkcji i świadczonych usług oraz o bezpieczeństwo swoich klientów.
2. Wspieranie i promowanie firm certyfikowanych, które charakteryzują się uczciwym prowadzeniem działalności zarówno w stosunku do organów państwowych, jak i klientów, pracowników oraz kontrahentów biznesowych.
3. Identyfikowanie i promowanie najlepszych firm jako partnerów dla konsumentów, innych podmiotów gospodarczych oraz dla instytucji państwowych.
4. Wspieranie rozwoju firm poprzez promowanie firm działających profesjonalnie, zgodnie z prawem i zasadami etyki oraz przestrzegających praw konsumenta i zasad wolnej konkurencji.
5. Propagowanie zasad etyki, tj. rzetelności, uczciwości, terminowości wśród firm certyfikowanych, rozumianej jako zespół norm rzetelnego postępowania we wzajemnych relacjach przedsiębiorców z klientami, kontrahentami, pracownikami, wspólnikami oraz społecznością lokalną, władzą lokalną i państwową, działań zgodnych z obowiązującym prawem i powszechnie przyjętymi normami społecznymi.
6. Poprawianie wizerunku firm certyfikowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.
7. Reklamę i promocję certyfikacji UCZCIWA FIRMA.
§ 4
Posiadacz Certyfikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jakość produktów i usług, poziom obsługi klientów i bezpieczeństwo osób korzystających z produktu. Certyfikat firmy łamiącej warunki posiadania certyfikatu może zostać anulowany.
§ 5
O Certyfikat obiegać się mogą firmy zarejestrowane na terenie RP.
§ 6
1. Organizatorem certyfikacji jest firma Peers Group z siedzibą w Warszawie.
2. Firma Peers Group powołuje Komisję Certyfikacyjną.
3. Certyfikat przyznawany jest przez firmę Peers Group.
4. Obsługę administracyjną związaną z działalnością Komisji Certyfikacyjnej prowadzi firma Peers Group.
5. Biuro zajmuje się także: pracami organizacyjnymi, rekrutacją firm, pobieraniem opłat i działalnością promocyjną na rzecz uczestników certyfikacji.
§ 7
Certyfikat przyznawany jest na okres jednego roku.
§ 8
Uzyskany przez firmę Certyfikat wpisany jest do Rejestru Certyfikatów prowadzonego przez firmę Peers Group, a informacja o firmie, której on dotyczy, jest umieszczana na stronie internetowej UCZCIWA FIRMA (http://uczciwa-firma.org).
§ 9
W przypadku anulowania Certyfikatu lub upłynięcia terminu jego ważności zostaje on wykreślony z Rejestru Certyfikatów, a informacje o firmie usunięte ze strony internetowej (http://uczciwa-firma.org). W sytuacji cofnięcia Certyfikatu firma traci możliwość wykorzystywania go do celów reklamowych.
Proces certyfikacji
§ 10
Wnioskodawca przesyła listem poleconym lub kurierem na adres firmy Peers Group:
1. aktualny wyciąg z rejestru sądowego KRS lub zaświadczenie o działalności Gospodarczej,
2. zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach z Urzędu Skarbowego,
3. zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach z ZUS,
4. kopię potwierdzenia wpłaty opłaty certyfikacyjnej.
§ 11
Wysokość opłaty certyfikacyjnej, przeznaczonej na pokrycie kosztów związanych z nadaniem Certyfikatu, określa firma Peers Group. Opłata jest zależna od ilości zatrudnionych pracowników oraz rodzaju Certyfikatu – Standard, Gold, Platinum.
§ 12
Biuro firmy Peers Group weryfikuje poprawność dostarczonej dokumentacji pod względem formalnym. Kompletna dokumentacja wraz z niezbędnymi załącznikami jest przekazywana do Komisji Certyfikacyjnej.
§ 13
1. Komisja rozpatruje wniosek i kwalifikuje do nadania Certyfikatu w terminie nie dłuższym niż 1 miesiąc (30 dni) od wpłynięcia wniosku.
2. Firmy, które pozytywnie przejdą proces certyfikacji, są na wniosek Komisji Certyfikacyjnej wpisywane do Rejestru Certyfikatów.
§ 14
Wszyscy wnioskodawcy do czasu otrzymania decyzji certyfikacyjnej od Komisji mogą informować o udziale w procesie certyfikacji. Dopuszczalna forma reklamy brzmi: Firma uczestniczy w procesie certyfikacji UCZCIWA FIRMA.
§ 15
1. Audyt wnioskodawcy przeprowadzają osoby z Zespołu Certyfikującego.
2. Audyt certyfikacyjny ma za zadanie potwierdzenie danych zawartych w dokumentacji z § 10 oraz uzyskanie dodatkowych informacji świadczących o uczciwości i rzetelności wobec klientów, kontrahentów, innych osób, firm i instytucji.
3. Podczas audytu certyfikacyjnego audytor może prosić o szczegółowe dane lub o udostępnienie dodatkowych danych w zakresie określonym w dostarczonych dokumentach.
4. Z audytu sporządzany jest protokół udostępniany w wersji elektronicznej.
§ 16
W skład Zespołu Certyfikującego wchodzą:
1. przedstawiciel firmy Peers Group,
2. przynajmniej jedna osoba kwalifikowana przez firmę Peers Group.
§ 17
1. Jeżeli firma nie spełnia warunków certyfikacji, w protokole audytu należy określić ujawnione nieprawidłowości. Jeżeli wnioskodawca godzi się na ich usunięcie, należy określić termin ponownego audytu.
2. Nieusunięcie przez wnioskodawcę nieprawidłowości w wyznaczonym terminie powoduje zamknięcie procesu certyfikacyjnego.
§ 18
Komisja Certyfikacyjna powiadamia niezwłocznie uczestnika o wyniku certyfikacji.
§ 19
W zależności od rodzaju Certyfikatu jest on przyznawany w formie elektronicznej lub też przesyłany na adres korespondencyjny firmy za dodatkową opłatą.
Nadzór po nadaniu Certyfikatu. Przedłużanie ważności i anulowanie Certyfikatu.
§ 20
W okresie ważności Certyfikatu firma Peers Group zastrzega sobie prawo przeprowadzania audytów kontrolnych firmy.
§ 21
1. W celu przedłużenia ważności Certyfikatu wnioskodawca najpóźniej na 1 miesiąc (30 dni) przed upływem jego ważności składa wniosek do biura firmy Peers Group (z zastosowaniem § 10 Regulaminu).
2. Firma ubiegająca się o przedłużenie Certyfikatu może skorzystać z uproszczonej formy weryfikacji.
§ 22
1. Wszelkie zmiany w złożonej wcześniej dokumentacji należy zgłaszać w formie pisemnej do biura firmy Peers Group w terminie 1 miesiąca (30 dni) od dnia zaistnienia zmiany.
2. Komisja rozpatruje zakres wprowadzonych zmian pod względem spełnienia wymogów certyfikacji.
§ 23
Firma Peers Group może anulować Certyfikat przed upływem terminu ważności w następstwie:
1. niedotrzymywania przez certyfikowanego warunków certyfikacji,
2. uniemożliwienia przez certyfikowanego przeprowadzenia audytu kontrolnego,
3. zaistnienia w ciągu 12 miesięcy u certyfikowanego trzech czynów popełnionych z naruszeniem obowiązującego prawa w szczególności na szkodę kontrahentów, osób i firm dokonujących zakupów lub korzystających z usług świadczonych przez certyfikowanego,
Przepisy końcowe
§ 24
Firma, która uzyska Certyfikat, uprawniona jest do publikowania tej informacji w środkach masowego przekazu oraz poprzez inne formy reklamy.
§ 25
Firmy uczestniczące w certyfikacji po raz kolejny uzyskują 10% zniżki.
§ 26
1. Spory wynikłe w procesie certyfikacji rozstrzyga Komisja Certyfikacyjna.
2. Interpretacja zapisów i wymagań certyfikacji niniejszego Regulaminu należy do Komisji Certyfikacyjnej.
§ 27
Zmiany w Regulaminie nadawania Certyfikatu ustala firma Peers Group.
§ 28
1. Przystępując do certyfikacji, wnioskodawca wyraża zgodę na udostępnienie swoich danych teleadresowych, danych zawartych w wymaganej dokumentacji określonej w § 10 oraz własnych materiałów promocyjnych organizatorom certyfikacji, dysponując jednocześnie prawem wglądu i poprawiania własnych danych znajdujących się w posiadaniu Organizatora.
2. Informacje zgłaszane przez wnioskodawcę podlegają ochronie danych i mogą być wykorzystane wyłącznie w procesie certyfikacyjnym.
§ 29
Regulamin wchodzi w życie 17 grudnia 2010 roku.